Dnešná úprava zákona (paragrafu) o extrémizme dáva príliš veľký priestor pre rôzne intepretácie. Ak je chápaný v jednej interpretácii, prakticky kriminalizuje úsilie o zmenu ústavy v antikapitalistickom smere a uzákoňuje prokapitalistickú ideológiu ako jedinú legálnu ideológiu.
Presné znienie paragrafu 421 Trestného zákona je nasledovné: „Kto založí, podporuje alebo propaguje skupinu, hnutie alebo ideológiu, ktorá smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb, alebo ktoré hlása rasovú, etnickú, národnostnú alebo náboženskú nenávisť alebo nenávisť voči inej skupine osôb alebo kto propaguje skupinu, hnutie alebo ideológiu, ktorá v minulosti smerovala k potlačeniu základných práv a slobôd osôb, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.“
Rozhodujúcim v tomto ustanovaní je, že ide o hocijakú, násilnú či nenásilnú skupinu, ktorá „smeruje“ k potlačeniu základných práv v podstate hocijakej inej skupiny. Explicitne sa spomínajú len rasa, etnická skupina, národnostná a náboženská skupina, teda všetko veci, ktoré patria do pravicového extrémizmu, potom ale nasleduje zaklínadlo „iné skupiny“. V iných dokumentoch sa ale explicitne spomínajú aj skupiny podľa „spoločenskej triedy“ a „spoločenského statusu“. Na mysli je tu niečo veľmi konkrétne. Ide v prvom rade o vyvlastnenie kapitalistickej triedy. Zákaz vykorisťovania, teda zákaz slobodného podnikania, tu je interpretovaný ako obmedzenie či zrušenie základného práva, práva na majetok pre „spoločenskú triedu“.
Ak je táto interpretácia platná a funkčná v štátnej činnosti, znamená niečo veľmi jasné: akákoľvek snaha o zrušenie vykorisťovania a súkromného vlastníctva výrobných prostriedkov je protizákonná a trestný čin. Znamená to nasledovne, že zrušiť kapitalizmus, či vôbec to propagovať (?) je zakázané. Kapitalizmus je teda jediný legálny systém a kriminalizované je propagovať jeho zrušenie.
Popretý je tak základný princíp osvietenstva a to je demokracia, teda právomoc ľudu dať si ústavu, akú si praje. Podľa tohto zákona v tejto interpretácii je jediná prijateľná ústava kapitalistická ústava.
Ak by tento zákon bol reálne umocnený, znamenal by presnú analógiu k stalinistickej represii voči hocijakým skupinám, ktoré propagovali kapitalizmus.
Takáto represia okrem iného ukazuje, že reči o liberálnej demokracii, rovnako ako ona samotná, sú videné vládnucou triedou len ako prostriedok, nie ako cieľ. Slúžia v konečnom dôsledku udržaniu triednej spoločnosti. V tých prípadoch, keď dochádza k jej ohrozeniu, možno tieto princípy okamžite opustiť.
Ak by bolo toto deklarované, hrozené násilie naozaj vykonané, znamenalo by len jasnú a priamu formu triedneho násilia, teda násilia, ktorého priamym účelom je udržanie vykorisťovania a útlaku pracujúcej triedy vlastníckou triedou. Že už aj oni priznávajú existenciu tried, znamená, že nás od nich delí „len“ buď priznanie vykorisťovania alebo normatívne odmietnutie vykorisťovania.
Na zahaľovaní tohto princípu a jeho efektov pre ideály slobody, rovnosti a bratstva stojí celé klamstvo o liberálnej demokracii posledných dvoch storočí. V okamihu, keď dochádza k priznaniu vykorisťovania ako riadiaceho princípu politického a hospodárskeho vývoja, dochádza rovnako k priznaniu praktického popretia nielen reálnej slobody, rovnosti a demokracie ale aj jej obmedzených zákonných ustanovení.
Triedna spoločnosť je nezlúčiteľná s existenciou demokracie, v ktorej má každý rovnú šancu a podiel na riadení vecí verejných, rovnako je nezlúčiteľná s ideálom súkromnej a verejnej slobody, ako aj s ideálom rovnosti pred zákonom a v spoločnosti. Triedna spoločnosť je antitézou liberálnej tézy. Liberálna spoločnosť používa násilie k jej udržaniu, používa teda násilie k udržaniu ilúzie o sebe a svojej antitézy. K víťazstvu slobody, rovnosti a demokracie je nutné zrušenie vykorisťovania a existencie vládnucej triedy, ktorá prostredníctvom násilia a podvodov tvorí riadiaciu skupinu v spoločnosti. Je to jediná cesta pre realizáciu liberálnych ideálov a základných práv. V triednej spoločnosti reálne platia len práva vládnucej triedy, je preto nutné tieto nerovné „práva“ zrušiť a priznať im len tie práva, ktoré prináležajú každému inému. Rovnako ako je právo vlastniť otrokov dnes nikým považované ako základné právo, rovnako by nemalo byť právo vlastniť kapitál a vykorisťovať. Ak je toto zločin, nech. Na násilí boli postavení všetky doterajšie diktatúry, ktoré spadli. Aj tá dnešná nebude existovať večne.
Po vzore tričkového parlamenťáka, sa na trhoch... ...
autor píše aj na blog SME a Denník N:-a čo ...
Ako je dnes antikapitalizmus kriminalizovany? ...
Autor jednoznačne / a správne / vidí kapitalizmus... ...
Kapitalizmus nie je jedina volba. Aj u nas po ...
Celá debata | RSS tejto debaty