Založ si blog

Právo na súkromie, osobnú slobodu na dôstojnosť v rozpore s kapitalizmom

Ďalšie rozpory v ústave sa točia primárne okolo protichodných triednych záujmov, teda okolo rozporu vovnútri základných práv. Je to vtedy, keď dochádza ku konfliktu medzi základnými právami a u príslušníkov dvoch tried. V týchto situáciách a v skutočnosti prevláda právo na majetok vládnucej triedy nad právami pracujúcej triedy.

S právom na majetok vlastníckej triedy stojí v priamom rozpore právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti a právo na majetok pracujúcej triedy a v nepriamom rozpore právo na súkromie a osobnú slobodu.

V prípadoch, ako je dnes bežné, keď sa stáva pre vlastnícku triedu a pre štát úplne bežný neprimeraný zásah do súkromia pracujúcej triedy a zber osobných informácií, stojí v priamom rozpore s právom na majetok týchto vlastníkov a s udržaním celkového ústavného poriadku, pre ktorý sú tieto osobné informácie a informácie o súkromnom živote zbierané. Nestojí v priamom rozpore vždy, len v tejto konkrétnej dejinnej situácii. Samozrejme, výhovorka príde, že ide o zákonné obmedzenie, primeraný zásah a o dobrovoľný odstup osobných informácií. Skutočnosťou stále zostáva, že ide o najväčší zásah do súkromia štátom možno v dejinách liberálnej demokracie, o najväčší zásah do súkromia vlastníckou triedou a je smiešne si myslieť, že sa ním sleduje len ochrana pred terorizmom.

Ďalší rozpor je ako každý iný vecou interpretácie a týka sa osobnej slobody. Sú určite situácie, kedy dochádza k neprimeranému zásahu do tohto práva priamo v dôsledku práva na majetok vlastníckej triedy a rovnako dochádza k pozbaveniu osobnej slobody priamo v dôsledku práva na majetok vlastníckej triedy. Tieto situácie nepostihujú väčšinu obyvateľstva, ale určite dostatočne veľkú skupinu ľudí, aby sme povedali „ale čo“. Rovnako odsek 2 tohto článku možno interpretovať tak, že je nepriamo na základe kauzálnej spojitosti a prenosu zodpovednosti v rozpore s právom na majetok vlastníckej triedy a s pracovnými zmluvami.

Článok 18 bol samozrejme myslený so stalinistickou skúsenosťou v pamäti a na podobné prípady, rovnako ako väčšina ľudí nevidí prácu vo väzení ako nútené práce, otázkou zostáva ale, ktorá práca ako všeobecná práca nie je nútená, ak je to jediná cesta, ako si zabezpečiť svoje práva a svoje prežitie? Je to potom slobodné rozhodnutie? Je to slobodná práca? Samozrejme to nemá rovnaký charakter ako nútené práce v GULAG alebo Jáchymove, ale je to len výkon práva na prácu, alebo povinnosť okolností? Tento článok v tejto interpretácii by bolo možné prekonať, teda splatniť len vo vyššom vývojovom stupni alebo v spoločnosti, v ktorej by bolo skutočne slobodným rozhodnutím pracovať, alebo minimálne pracovať za určitú mzdu a v určitom povolaní, čo aj dnes nie je ten prípad.

Spôsoby, akými triedna spoločnosť a kapitalizmus porušuje článok 19, je príliš, aby ich bolo možné tu všetky vymenovať. Podľa toho, aký máme koncept ľudskej dôstojnosti, môžeme povedať, že triedna spoločnosť upiera dôstojný život buď veľkej menšine alebo veľkej väčšine obyvateľstva. Pri dôstojnosti nejde len o nejaké materiálne minimum, ktoré v slovenských podmienkach nie je existujúcim sociálnym systémom vôbec garantované (skúste prežiť zo 120 eur), ale aj o mnohé iné nemateriálne podmienky. Môžeme tam zarátať absenciu niečoho takého, ako je sloboda od predsudkov, spoločenskej nenávisti, ktorá je voči menšinám na Slovensku veľmi silná, môžeme hovoriť o diktatoriálnom a častokrát pomere vlastníka k pracujúcemu, nedôstojným pracovným podmienkam, ktoré sú dané tiež neustálym ponižovaním, poškodzovaním psychickej integrity, osobnej cti a dobrej povestu (len kapitalisti majú dobrú povesť, ste si mysleli, nie?) a môžeme ísť až tak ďaleko ako nepriamymi dôsledkami umelého nedostatku a triednej nerovnosti, ako šikany na školách, poškodzovania zdravia, inej zdravotnej starostlivosti, inej právnickej ochrany, iného prístupu štátu a všeobecne úplne iného medziľudského prístupu a sociálneho postavenia. V tomto prípade nejde len o to, či ich porušuje táto konkrétna triedna spoločnosť, alebo že ich porušuje akákoľvek triedna spoločnosť, či že tie minulé boli horšie, ale že nápravy tohto stavu sú buď znemožnené alebo sťažené existenciou triednej spoločnosti a dnešná triedna spoločnosť, chránená dnešným štátnym aparátom a nerovným právom na majetok vlastníckej triedy, by mala byť videná ako v rozpore s týmto článkom.

Spontanizmus, okamžitá zmena a buržoázny marxizmus

15.08.2017

Možno identifikovať dve hlavné chybné predstavy, stratégie a šablóny, ktoré sú najpodstatnejšími prekážkami k správnej systémovej zmene. Sú to zatiaľ len ideologické nezhody v marginálnych viac »

Slobodné, alternatívne a konšpiračné médiá

14.08.2017

Konšpiračné médiá, dezinformácie a kremeľskí agenti sa stávajú v posledných mesiacoch novou nálepkou na zaraďovanie ľudí do skupín, ktoré sú určené ako nepriatelia národných záujmov viac »

Čo je vykorisťovanie? Môže z kapitalizmu vzniknúť udržateľná (triedna) spoločnosť?

12.08.2017

Vykorisťovanie nie je špeciálny úkaz v kapitalizme a nie je rozdiel medzi trhovou cenou pracovnej sily a mzdou. Vykorisťovanie ako neoprávnené neproporcionálne privlastňovanie nadhodnoty je základná viac »

Air Berlin

Čo s Air Berlin? Nemecká vláda sa drží bokom

20.08.2017 09:38

Nemecká vláda sa nezúčastňuje rokovaní o budúcnosti Air Berlin, aj keď minister dopravy by časť krachujúcich aeroliniek rád videl v rukách Lufthansy.

Zbraň, pištoľ, náboj, vražda, výstrel

Evakuovali železničnú stanicu vo francúzskom Nimes, zatkli muža s pištoľou

20.08.2017 09:08

Železničnú stanicu vo francúzskom meste Nimes v sobotu večer evakuovali a zatkli na nej muža s pištoľou.

syria, mosul, vojak, vojaci

Irakská vláda oznámila začiatok bitky o Tall Afar

20.08.2017 08:02

Iracký premiér Hajdar Abádí oznámil začatie operácie s cieľom oslobodiť mesto Tall Afar, ktoré je jednou z posledných bášt teroristickej skupiny tzv. Islamský štát (IS) v krajine.

boston, protest,

V Bostone demonštrovali konzervatívci aj antifašisti, dochádzalo k drobným potýčkam

19.08.2017 20:07, aktualizované: 20.08.2017 06:55

V americkom Bostone sa v sobotu konali dve súbežné demonštrácie. Polícia zatkla 27 ľudí, väčšinou za výtržníctvo.

peacenwar

Sloboda, demokracia a socializmus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 11642x
Priemerná čítanosť článkov: 776x

Autor blogu

Kategórie